Skip navigation


Tato otázka ma napadla pri zistení, že v Šanghaji v roku 2010 sa má konať expozícia Slovenska. Áno, položená otázka určite nemá súvis, ale napriek tomu úzko súvisí s tým čo sa nedávno stálo.

Určite tato expozícia zviditeľní Slovensko. No, neviem aké je dôležité zviditeľňovať Slovensko v čínskej ľudovej republike, ale napriek tomu všetko na niečo je dobré. Takto je aj v tomto prípade.
Možno nedávna minulosť nám ukázala pravú tvár niektorých politikov. Všetko čo sa dialo okolo návštevy prezidenta čínskej ľudovej republiky malo zmysel a niekde naopak, nedokázal som pochopiť prečo sa robí okolo toho veľký politický súboj. Niekto chcel vyťažiť maximálne politické zisky. Nechcel som tým povedať, že súčasná opozícia chce získať voličov tým ako chráni práva ľudí, ale určite sa opozícia akýmsi spôsobom dostala k slovu, keď už nedokáže nachádzať témy, ktoré by oslovili voličov. No, neviem či tým niečo opozícia získala.
Ale ako vieme problém bol kúsok niekde inde. Problém spôsobili sympatizanti čínskeho prezidenta, ktorí sa dostali do konfliktu s odporcami čínskeho prezidenta. Jediné čo ma pobúrilo bolo to, že Slovenská polícia reagovala tak ako reagovala.
Áno, uznávam, že polícia v posledných rokoch je až príliš neomylná. Hľadať odpoveď či polícia konala správne alebo nie v tejto chvíli nemá zmysel.
V tomto prípade ide aj o malý princíp štátu a občana. Občan platí dane štátu a štát má ho príslušne chrániť. Škoda je to, že v tomto prípade tento princíp zďaleka neplatil.
Takže asi tak „silný sociálny štát s „vynikajúcou“ políciou“….
Na tuto „kauzu“ (ako všetko nazývajú politici) môžeme sa pozrieť z iného pohľadu. Ak by sme Slovenskú politickú scénu dali do vákua a začali by sme hľadať odpoveď prečo možno návšteva čínskeho prezidenta skončila tak ako skončila, zistili by sme, že Slovensko ako stredoeurópsky štát nemá politickú, medzinárodnú, vojenskú i ekonomickú silu. Preto aj slovenskí predstavitelia nemali dôvod tlačiť na prezidenta, aby boli dodržiavané práva ľudí v ČĽR. Myslím si, že spomenúť problémy dodržiavania práv ľudí mohol byť propagandou na zviditeľnenie, ale určite nemalo by to váhu a ani nejaký politický vplyv. Slovensko je krajina, ktorá len môže hovoriť, ale nemôže dávať tempo. Toto si niektorí ľudia neuvedomili a to považujem za kúsok potiahnuté za vlasy, ale napriek tomu ich rozhodnutie chápem – majú jasný cieľ a to chrániť práva ľudí…
Možno by bolo dobré sa opýtať čínskeho prezidenta ako sa cítil na Slovensku… A ta odpoveď by bola určite zaujímavejšia… No, neviem či by sme dobre obstali pri hodnotení, ale slovenskú tradíciu mierumilovného národa treba niekedy zmeniť nie?
Áno, musíme to zmeniť, lebo chceli sme ukázať iným, že žiť v totalite nie je lízanie medu, ale my sme si naopak, urobili neporiadok doma a viac nič sme nedokázali.
Tak to sa nám teda podarilo! Sem-tam treba vymyslieť niečo nové, aby bolo o čom rozprávať nie?

Posledným konštatovaním môžem skončiť….
„chceli sme ukázať, že sme silný, jednotný, no ukázali sme slabosť a nejednotnosť“

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: