Skip navigation


Bezočivosť, teda arogancia v každej politike má určité zastúpenie. Ide len o to, či politici sa dokážu prispôsobiť postaveniu aký zastavajú v štáte. Niektorí primajú politiku ako prvotný zdroj veľkého zisku a niektorí skutočnú politiku berú ako dôvod uprednostňovania nejakej voličskej základne. Ale druhý spomínaný prípad platí málokedy, teda hlavne slovenskej politike ide o výnimočný jav, ktorý sa za posledné roky málokedy objavil.
Arogancia moci podľa mňa úzko súvisí aj s vonkajším vplyvom, ktorý neustále tlačí na politickú elitu v štáte, ktorá sem-tam sa musí prispôsobiť silám, ktorým ide výlučne len o finančnú silu. Hovorím hlavne o politikoch, ktorý si svojim politickým vplyvom dokážu prihodiť nejakú finančnú pomoc. A keď niekto rozhoduje o tom kde majú ísť peniaze, tak vie kde ich ma poslať. Poslať tam, kde sa najviac využijú. A kde sa najviac využijú? No predsa vo vlastnom vrecku sú najužitočnejšie nie? Veď žijeme v sociálnom štáte, ktorý ma priniesť každému rovnakú príležitosť na šťastný život nie?
Na posledné 2 otázky by som odpovedal aj áno aj nie. Prečo?
– áno, peniaze sa stále využijú, nie je problém ich minúť. Luxus niečo stojí a teda v časoch finančnej krízy musíme ukázať, že finančná kríza sa nedotiká každého. Zaujímavý stav medzi občanom a politikom – bežný občan si zvoli politika, ktorý ho určitým spôsobom obkráda. Nie je to nič výnimočné, teda na Slovensku určite nie.
– Nie, obsah spomínanej teórie presadzuje liberalizmus. Ale v slovenskej politike v žiadnom prípade nejde o teórie, tu dôležitú rolu zastavajú a zastavali peniaze. Na druhej strane kto by pracoval zadarmo? Možno niekto by sa našiel, ale určite medzi slovenskou politickou elitou by sme takéhoto politika márne hľadali.
Politici si dostatočne uvedomujú chyby, ktoré robia. Problém je vtedy, keď musia verejnosti ukázať svoje chyby. Áno, politici sú určitým spôsobom psychológovia – musia nejakým spôsobom osloviť masu ľudí a preto sa niekedy snažia ukázať najväčšie chyby protivníka a najlepšie rozhodnutia v ich kariére (ak nejakú už v minulosti prežívali). O to sa pokúsil aj (24.06.2009) predseda SDKU Mikuláš Dzurinda
(odkaz na hlavnú stránku SDKU).
V svojom prejave upozornil na aroganciu niektorých politikov súčasnej vlády. Ako hovorí „Je to tu a, žiaľ, Robert Fico vlastným príkladom necháva naplno priechod chúťkam Jána Slotu a Vladimíra Mečiara. Viď nástenkové tendre, rôzne stíhačky, vrtuľníky, autiaky, motorky, obrovskú demonštráciu majetkového zázemia zjavne nadobudnutého z ´legálnych´ príjmov na jednej strane a vyčíňanie Štefana Harabina na druhej strane. Obrovská hanba,“ povedal Dzurinda v rozhovore pre agentúru SITA.

Áno, môžem povedať, že mál v niektorých veciach pravdu, ale akosi zabudol na seba. A prečo na seba zabudol? Na tuto otázku sa dá jednoducho odpovedať – chcel ukázať, že vláda je najhoršia a on je najlepší. Chcel osloviť voličov, ktorí nie sú si istý koho ísť voliť. Treba pripomenúť, že každá vláda pre spoločnosť niečo znamenala, nech už jej negatíva boli akékoľvek.
Vyhlásenia o tom, že čo robí súčasná vláda sú z časti určite aj pravdivé, no hlavná charakteristika pre jeho výroky je jednoduchá. Ide o obyčajný populizmus. Protivník je najhorší, ja som muzikant a všetko čo tvrdím je obyčajným populizmom. 3 bod avšak nebol spomenutý. Je to charakteristika toho ako politik sa dokáže popasovať s minulosťou. Ale ak poviem, že tato charakteristika platí pre všetkých politikov, tak nikto mi to nebude zazlievať.

„obrovská hanba“… Aké moralizujúce? Hovoriť o protivníkovi aké sú jeho nedostatky má aj svoje nevýhody. Ide hlavne o prípady, kedy politik, ktorý moralizuje sám robí veci, ktoré majú ďaleko od morálnych zásad. Ale opäť platí jedná zásada – o všetkom viem len nepoviem, lebo by som skončil…

anketa

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: