Skip navigation


Na začiatku skúsim opísať oba pojmi v Praxi a ich politické dôsledky.
Diktatúra môže mať viacero foriem. Diktátorom môže byť štát, človek, úzka skupina politikov (politická strana) a taktiež armáda. Pre všetkých je charakteristická neobmedzená moc v štáte, ich vplyv môže prinášať výhody i nevýhody. Každá forma vlády prináša výhody i nevýhody. Ide len o to či výhody sa priamo dotikajú veľkej skupiny obyvateľstva, alebo sú to iba viac-menej privilégia úzkej skupiny ľudí, ktorá profituje s politickej, ekonomickej i sociálnej moci. Diktatúra prináša dobré prostredie pre zrod a vývin politickej garnitúry, kde všetko zlé je buržoázne a všetko, čo je nádherné je s radosťou spomínané. Posledná a dôležitá charakteristika pre diktatúru je vláda menšiny.
Diktátori môžu prísť k moci prostredníctvom vyhratých volieb, vojenským prevratom, dedičným získaním moci a v súčasnosti sú aj nové trendy získavania politickej moci, ktoré sa skrývajú za zákonom.
„Dobrá vec môže byť zneužitá i na zlo“….
Zákon ako tvorca poriadku taktiež môže byť zneužitý. V súčasnosti zákon ako sila štátu a sila politikov ovplyvňovať štát dostáva nové trendy.
Demokraciu ako pojem a podstatu skúsim zhrnúť do jednej vety. Nechcem, aby tento článok bol iba o pojmoch.
V Demokratickom zriadení sa menšina podriaďuje väčšine so súčasnou ochranou istých práv menšín, • silná ochrana práv jednotlivcov • deľba moci, spravodlivé (legitímne) zákony a účinné presadzovanie ich dodržovania a tak ďalej.

Štát ako tvorca zákona môže ovplyvňovať život ľudí rôznymi spôsobmi.
Ide len o to či im umožňuje rozvíjať sa materiálne alebo duchovne.
Materiálna podstata je mnohokrát reprezentovaná v diktatúrských režimoch.
Duchovná je prezentovaná v demokracii, kde človek ako jednotlivec môže nadobúdať nové poznatky, môže rozširovať svoj duchovný základ svojho myslenia a ako slobodný človek môže ovplyvňovať svoju budúcnosť. Tým, že slobodne rozmýšľa sa stáva slobodným vo svojej podstate.

Zákon ako prostriedok vytvárania poriadku v štáte a ako ochranca ľudu môže byť zneužitý politikmi, ktorí ho vytvárajú.
V súčasnosti v latinskej Amerike existuje ľavicovo orientovaný politik, ktorý prostredníctvom zákona sa snaží obmedziť demokraciu v štáte. Tým, že jeho vplyv stúpa prostredníctvom zákona sa stáva silnejším a neobmedzeným vládcom.
Jeho vláda sa stáva akýmsi novodobým trendom. V demokratickom štáte Nenastáva žiadna ľudová revolúcia ani žiaden politický prevrat a dokonca ani žiadna občianska vojna.
Z toho vyplýva, že môže byť príkladom toho ako zákon môže byť zneužitý.
Zákon ako prvok demokracie môže priniesť do štátu neistotu. Politici takéhoto typu ešte nevymreli a existujú a tvoria vlastnú silu prostredníctvom zákona.
Z toho vyplýva, že demokratické zásady môžu byť zneužité proti ľudu. ľud ako spoločnosť má právo rozhodovať slobodne o svojom osude, vlastným rozhodovaním sa stáva výnimočným a jedinečným záveskom pre politikov. Duchovný a myšlienkový rozvoj je kľúčovým úspechom pre spoločnosť.

Je smutné, že v súčasnosti existujú ľudia, ktorí podporujú takéto režimy. Ich príležitosť slobodne žiť a rozvíjať sa im nepáči. Ako keby chceli zničiť svoju slobodnú vôľu žiť slobodný život. Zaujímavý jav – „kričia, lebo chcú, aby iný nekričali“… Takýto ľudia skutočne by sa mali zamyslieť nad tým či ich správanie je naozaj seriózne.

Nový spôsob získavania neobmedzenej moci sa stále nájde a našiel sa. Zákon môže byť zneužitý proti vlastnému tvorcovi – takže demokracia ako tvorca zákonov sa vo vlastnej podstate stáva zraniteľná.

anketa

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: