Skip navigation


V Dunajskej kotline žijú dva národy, ktoré nemajú minulosť vo vzájomných vzťahoch vyrovnanú. Ale ak hovoríme o minulosti, hovoríme o histórii. História oboch národov bola rovnaká. Žili v jednej ríši, ktorá tvorila obom národom akúsi obranu pred inými silnejšími národmi . No, niektorí si to kúsok mýlia s tým, že Maďari boli ty čo utláčali Slovákov. No karta sa teraz obrátila. Najprv bol utláčaný slovenský národ a teraz je kto?
Tato otázka je podlhé roky aktuálna. Keď je možnosť takejto témy prečo ju nevyužiť? Takúto otázku si kladu slovenský politici. Slovenský politik nepotrebuje byť slušný, stačí mu, že má to čo chcel. Stačí mu osloviť obyčajného voliča, ktorého sa dá slovným klamstvom, či že populizmom oklamať. „veď maďarská karta, ako vážny problém v slovenskej spoločnosti stále prekvitá nie?“ áno, bohužiaľ, prekvitá. A politici majú možnosť tu to tému čo raz viac rozoberať. A prečo každú možnosť sa snažia využiť? No veď predsa, tato téma dokáže osloviť mnohých ľudí… Pri poslednej návšteve Maďarského prezidenta voličovi bola poskytnutá informácia, že Slovensku ide o suverenitu štátu. Skutočne išlo Slovensku o to? Alebo bolo to iba zavadzanie politika? Maďarský prezident prišiel a suverenita Slovenska ostala na rovnakej pozícii ako bola pred návštevou. Z čoho vyplýva, že suverenita štátu bola využitá na získanie nových voličov, keďže niektoré koalično-politické strany strácajú voličov. Národnostná otázka, to je správna struna pre slovenských politikov. Stačí zahrať a odozva nenechá dlho na seba čakať. Pochopiteľne kto zahrá lepšie, ten získa väčší potlesk.
Ak hovorím o slovenských politikoch, hovorím aj o politikoch, ktorí zastavajú maďarskú menšinu na Slovensku. Tato strana chce byť príkladom pokoja, no jej ciele a správanie niektorých predstaviteľov ani zďaleka sa k spomínanému nepribližuje. Už len názov strany SMK hovorí, že strana zastáva určitú skupinu voličov, teda národnostnú menšinu.
Správanie tejto strany nie je určite proslovenské, ale zaváňa akýmsi Maďarským nacionalizmom. A téma maďarského národa na Slovensku ako správna téma dokáže osloviť obyčajného, maďarského voliča. Volič sa nepozerá aká je pravda, pozerá na politiku, ktorá ho zaujala. Finančný sektor sa dostál do krízy a to pohlo voličov viac či menej do pravicového alebo lavicového zmýšľania. Chúťky voličskej základne nepoznajú hranice. Nerobme politiku, ktorá uprednostňuje, znevažuje nejakú spoločenskú skupinu. Hovorím o skrytom nacionalizme, ktorý sužuje slovenskú aj maďarskú politickú scénu.
Nacionalizmus na každej politickej scéne sa nachádza, ale jeho možnosti sú obmedzené do vtedy kým nemá možnosť „hovoriť príliš veľa“. Ako voliči ovplyvňujeme politiku a preto nechcime, aby politici, ktorí majú radí maďarskú kartu boli na výslní.
Hovorím o slovenských ale aj maďarských politikoch.
Správajme sa ako voliči, ktorí berú plnú zodpovednosť za osud celého národa, správajme sa tak, aby vzájomné vzťahy s inými susediacimi krajinami boli čo najlepšie. Berme na vedomie, že nadradenosť a podradenosť nejakej spoločenskej skupiny do 21. storočia nepatrí.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: