Skip navigation

Súboj sa neúprosne blížil. Prišla ta minúta 20:30. Na tehelnom poli sa rozbehol zápas medzi Slovenským a českým mužstvom.

Ako som už spomínal v predchádzajúcom článku – Slováci išli do tohto zápasu ako mierni favoriti, no napriek dobrému futbalovému nasadeniu to našim nestačilo na výhru nad českým mužstvom.
Česi prišli do Bratislavy vyhrať, čo sa im bohužiaľ nepodarilo. Remíza im zrejme nestačí a ich osud leží na iných. Česi sa snažili na slovenských futbalistov vybehnúť v útočnom futbale. Tento jav sa ukázal aj na začiatku zápasu, keď český tím mál menšiu prevahu na tehelnom poli. Slováci pripúšťali kúsok Čechom hrať útočný futbal, ale všetko sa začalo meniť od dvadsiatej minúty. Slováci po prvýkrát zaútočili a vytvorili si celkom sľubnú akciu. Nebola to akcia, ktorá zaváňala gólom, ale napriek tomu bola prvá po dvadsiatych minútach.
Česi potrebovali bodovať, čo sa im podarilo iba z časti. Prípadné víťazstvo by ich posunulo na tretie miesto v tabuľke, čo by znamenalo, že na Slovákov by strácali 4 body. Tak by ich osud bol v ich rukách, ale v súčasnej situácii český osud je hlavne v rukách iných. V prípade, že Mužstva (Írsko, Slovinsko a Poľsko) by v ostatných zápasoch nebodovali a Česi by si s posledných zápasoch vzali všetkých deväť bodov, to by znamenalo ich reálny postup. Nedá sa predpokladať takýto scenár, keďže každý tím bude bojovať do poslednej možnosti. Osud Čechov je v rukách iných.
Prípadná výhra Slovákov a Írov v ďalších zápasoch prinesie jasno. Každý z tímov môže ešte bodovať v troch zápasoch (Írov sa to netiká), čo znamená, že Slováci môžu zvýšiť náskok a myslím, že prípadná jedná výhra a dve remízy budú stačiť na priamy postup. Ale toto všetko sú iba teórie, ktoré v Praxi vôbec nemusia fungovať.
To, že sme prvý v tabuľke nič neznamená. Prípadná prehrá s Írmi nás bude stať prvé miesto, keďže Íri strácajú na Slovenský tím iba 2 body. Prípadné dve výhry posúvajú Slovákov na majstrovstva sveta.
Českí hráči ukázali, že sú odhodlaní bojovať o postup na majstrovstva sveta. Počas zápasu sa to ukázalo, keď v prvých minútach zápasu útočili. Prišla 20 minúta a Slováci po prvýkrát udreli. Futbal začal naberať na obrátkach. Slováci aj Česi začali hrať ofenzívny futbal a ten sa publiku určite páčil. V 35 minúte Slováci zahrávajú prvý rohový kop, ktorý skončil neúspešne. V tejto fáze zápasu Česi vyhrávali na rohové kopy 6:1. Česi Slovákom dali v poslednej minúte zabrať, keď v nastavenom čase český hráč mohol dať gól. Prvý polčas skončil nerozhodne 0:0.
V druhom polčase si Česi vybojovali do 60 minúty ešte dva rohové kopy, ktoré sa skončili neúspešne. No, v 60 minúte udreli Slováci, čo prinieslo na slovenskú striedačku radosť.
Fanúšikovia, ktorí počúvali zápas prostredníctvom rozhlasu zažili menší šok, keď v rozhlase sa ozvalo „šanca…“ a väčší šumot… Slovenský rozhlas prestal vysielať priamy prenos s futbalového zápasu na 3 minúty.
„tak čo bol to gól? Áno alebo nie?“ pýta sa fanúšik, ktorý počúva priamy prenos… Po troch minútach sa slovenskému rozhlasu podarilo vyriešiť technický problém „dúfam, že sa počujeme… 63 minúta sme späť na teheľnom poli…“
Ukázalo sa, že aj technika búrlivú náladu sem-tam nezvláda. Ale tento menší technický problém sa objavoval už aj v prvom polčase.
Prišla 68 minúta v ktorej Česi vyrovnali na 1:1.
No, Slováci dokázali odpovedať, keď po nedovolenom zákroku v šestnástke získali jedenástku. Slovenský fanúšik mohol si položiť otázku „Prichádza jedenástka. Bude to gól alebo nie? Pýta sa… a je tu gól.“ Slováci zvyšujú na 2:1.
V 84 minúte Česi odpovedajú vyrovnávajúcim gólom. Zápas sa skončil remízou 2:2.

Pri výkonoch hráčov by sme mohli polemizovať, ktorý bol lepší a ktorý bol horší. Myslím si, že slovenskí aj českí hráči ukázali, že futbal ako tak vedia hrať. Nie je to samozrejme nejaké majstrovstvo, ale napriek tomu každému tento zápas dal niečo.
Remíza 2:2 je taká priateľská – no taká federálna… Myslím, že českí a slovenskí fanúšikovia odchádzali spokojný. Čo je dôležité – fanúšikovia nepotrebovali robiť problém. Prišli sa pozrieť na futbal a takto to má byť. Neprišli provokovať a myslím, že situácia v publiku bola pomerne pokojná. Publikum bolo spokojné, keďže videlo 4 pekné góly.