Skip navigation


Politici pre svoje ambície dokážu robiť aj to, čo je im proti srsti. Túžba po moci ich stavia do „vnútorného rozporu“.

Vnútorný rozpor politika môže nastať vo viacerých prípadoch. Prvým a tým najčastejším prípadom je tzv. politický konsenzus, keď politik súhlasí (alebo musí súhlasiť) s určitým politikom (politickou stranou), ktorá presadzuje možno kúsok inú ideológiu. Vtedy platí pravidlo, že „silnejší“ berie viac. Tak je to aj v prírode a tak sa správajú aj politici. Pravidlo „niečo za niečo“ realizujú pomerne často. Ide len o to, čo získajú pri tomto kšefte.
Kšeft nie je nikdy vyrovnaný, ale stále musí tento kšeft priniesť nejakú prijateľnú výhodu pre daného politika. Mnoho politikov na Slovenskej politickej scéne sa riadi pravidlom „najdôležitejšia je moc, ideológia je druhotná“. Ale pozor, existujú výnimky, ktoré sa podľa tohto pravidla neriadia. Politici, aby oslovili potenciálnych voličov robia možné i nemožné „voličské dobrodružstva“. Aktuálnym „dobrodružstvom“ pre slovenských a maďarských politikov je národnostná otázka tzv. „Maďarská karta“ alebo „Slovenská karta“.
Obe karty fungujú ako esa, ktoré vedia koho majú a koho nemajú „prizabiť“. Každý politik (politická strana) si tu to kartu položí na stôl inak. SMK si vybralo „slovenskú kartu“, SNS a premiér si vybrali „maďarskú kartu“. Politici pochopili, že „národnostný problém“ existuje a uvedomili si, že dokážu z neho ťažiť. Pre mňa najväčším prekvapením, je premiér, pretože neočakával som, že vytiahne „maďarskú kartu“. Zistil, že kartička voličského dobrodružstva funguje naplno. Svojim populizmom (každý politik je určitým spôsobom populista) dokáže osloviť voliča. Vsugeruje mu „svoje klamstvo“ a to potom sa mu spočíta nakoniec voličského dobrodružstva . Premiér prevzal Eso SNS, čo je asi najhorším bodnutím od premiéra. SNS sa dostáva do „pasivity“, lebo premiér im preberá témy. Samozrejme, že SNS sa to nepáči, lebo náš Janíčko nemá inú tému . Nedokáže hovoriť o skutočných problémoch, ktoré sužujú spoločnosť. Náš Janíčko nepotrebuje riešiť nezamestnanosť, potrebuje sa vysmievať z Maďarov. Je to smutné, ale tento človek do politiky nepatri. Úprimne povedané „keď už je tam Janíčko, tak do politiky môže vstúpiť každý“.
Janíčko a premiér sú dve odlišné osobnosti. Určite aj v správaní a to už nehovorím o „slovenskom vystupovaní“. Premiér slušným spôsobom (aj keď tvrdým“ vystupuje v tejto problematike a takto vlastne diskvalifikuje SNS a samozrejme aj Janíčka. Ukazuje sa, že premiér nechce vládnuť s SNS. Riadi sa podľa nejakých svojich politických pravidiel, ktoré ho „mlátia“ a tým vlastne premiér tajne odmieta ďalšiu vládu s SNS. Uvedomuje si, že to, čo robilo SNS vo vláde mu viac škodilo ako bolo mu prospešné. Povedzme si to na rovinu „kto je vinný za kauzy? Položí si otázku volič. No, predsa premiér a jeho mašinéria“.
Myslím, že ani HZDS ĽS nie je ideálnym koaličným priateľom, ale je to stále lepšie ako Janíčkova strana, ktorá je už vlastne diskvalifikovaná. Proste premiér vytiahol červenú kartičku, ktorá zabrzdila Janíčkovu mašinériu káuz.
Odobratie ministerského kresla SNS, preberanie národnostnej otázky maximálne škodí Janíčkovej stráne. Janíčko nemá tému ku ktorej by mohol niečo pravdivo povedať.
Maďarskú kartičku začína používať aj HZDS, ktoré na prekvapenie nemá prečo vyťahovať tuto problematiku. Ale oba prípady (premiéra a HZDS sú iba predvolebným“humbuchom“), ktorý dúfam, že upadne. Národnostná téma môže iba rozdeľovať to, čo môže sa spojiť. Ale spojenie nemožno chápať, že slovenský politici budú ticho. Myslím, že dohoda medzi Slovenskom a maďarskou politickou scénou za daných podmienok nemá reálny konsenzus.
Pod pojmom „Slovenský politik“ si predstavujem aj politika, ktorý zastáva maďarskú menšinu. Je to pekné, ale opäť tento politik robí, čo je v politike 21. storočia neprípustné. Nemôže podávať „klamstva“ maďarskej politickej scéne.
Ak je jazykový zákon problém, tak potom jeho tvorcovia sú problémom. Samozrejme tým problémom sú aj jeho fanatický kritici (čiže tvorcovia a fanatický kritici sú problémom). ľudia nepotrebujú „paličku majstra“, potrebujú sa dohovoriť. To znamená, že nepotrebujú hovoriť „ako Slováci“, dôležité je, aby sa každý človek dohovoril, tak ako vie. Môže pliesť, môže hovoriť „somariny“. Diktovať niekomu ako hovoriť je v 21. storočí neprípustné. Ale pozor, jazykový zákon nehovorí o bežnom styku. Hovorí o tom, že verejný text má byť napísaný v úradnom aj v národnostnom jazyku . čo znamená, že zabezpečuje ochranu štátneho jazyka a samozrejme aj ochranu jazyka menšín. Jedno nariadenie musím vyčítať tomu to zákonu… Pokutovanie za „nenapísanie“ v inom jazyku je dosť čudné. Možno by bolo zaujímavé nájsť krajinu, ktorá pokutuje za takéto „vyskakovanie“. Kto o nej vie nech napíše, že o akú ide krajinu. Ľudia tento zákon určite nepotrebovali. Potrebovali ho niektorý politici, čo vlastne spôsobuje národnostné problémy.
Na Slovensku existujú aj iné menšiny, ktoré podporujú tento zákon. Uvediem aj príklad – Ukrajinská menšina na Slovensku… Hľadal som ich aktivity na Slovensku. Zistil som, že Ukrajinská menšina na Slovensku má svoje divadlo v Prešove. Je to naozaj veľké „privilégium“, ktoré im určite pomáha v zachovávaní vlastnej kultúry. Aj oni sú tým príkladom, že vedieť min. dva jazyky je vždy lepšie, ako vedieť iba jeden. Ale myslím, že aj Maďarská menšina s týmto bude súhlasiť. Nikto im nič nechce diktovať, každý (aspoň ja) chce, aby všetko fungovalo nadštandardne. Ľudia nepotrebujú politikov, ktorý rozdeľujú, ale potrebujú politikov, ktorí spájajú. No, bohužiaľ na slovenskej politickej scéne takýto politici neexistujú.

„nič nemám proti Maďarom, ale správanie politikov je…“ S názorom môžem len súhlasiť aj keď, samozrejme nebol dokončený. Politici robia si, čo len chcú.
S prednej lavici sa ozýva „problémom sú politici a nie ľudia“. Problém je v politike, vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi sú dobré“. Kto pozná slovenského Maďara vie, že je to obyčajný človek. Nemusí hovoriť krásnou slovenčinou, stačí, že je obyčajný človek, s ktorým sa dokážeme ako tak dohovoriť. Z toho všetkého vyplýva jednoduchá myšlienka: „problémom sú politici. Ľudia sú dobrí“.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: