Skip navigation


Pomôcť… Aké pekné slovíčko. Niekedy si ho ani nedokážeme vážiť a inokedy, naopak ho potrebujeme.

Čo to znamená, že pomôžeš iným?
Pomáhať iným je niekedy naozaj ťažké, ale ak to dokážeš si človek s dobrým charakterom. Pekná charakteristika, ale jej zmysel môže ovplyvniť tvoje myslenie iba vtedy, keď pochopíš, že pomáhať iným ťa vnútorne napĺňa a že je to pre teba výhodné. Ak hovoríme o „výhodnosti“ musíme uvažovať už inak. Ako keby už pomoc iným nemala zmysel, jej hodnoty sa strácajú nevedno kam. „Výhodnosť“ je to slovíčko egoizmu, čo znamená, že ak nie je to pre teba výhodné, nespravíš to. Ako keby to, či pomôžeš záviselo od toho či z toho máš nejaký pôžitok. Byť egoistom v súčasnej spoločnosti je moderné a to pekné – pomôcť iným bez zisku je nemoderné. Ale ak hovoríme o modernosti či ne modernosti – každý určitým spôsobom je moderný i nemoderný.
A čo je egoizmus? To, že myslíš iba na seba? Alebo to, že si sebec? Alebo to, že nepomáhaš iným, lebo oni nepomáhajú tebe? Alebo nosíš nálepku egoizmu len preto, že je to moderné?
Nech už je to akokoľvek, ale uvedom si, že všetko ma svoje výhody i nevýhody. Takže hovoriť o tom či byť egoistom, alebo pomocníkom v pravej chvíli nemá zmysel diskutovať, keďže oba pojmy sú úplne odlišné.
A čo je vlastne stredom egoizmu a „dobroty“? Kompromis? Kompromis založený na tom, že z neho nič nezískaš? Alebo kompromis výhodný pre iných?
A tu sa ukazuje, že byť egoistom nie je až také zlé. Naše konanie je ovplyvnené minulosťou, ktorá nás poučila, že konať „dobro“ nie je jednoduché. Ale to dobro, neznamená, že urobíš dobro iným a oni sa ti odmenia „dobrom“.
Teraz ako keby sa zrútil celý hodnotový rebríček – byť egoistom alebo „pomocníkom“ v pravej chvíli? Nie je to jednoduchá otázka. Ale ako sa hovorí: „život ťa naučí všetkého“…
Tvoja minulosť, teda skúsenosť ti môže odpovedať na tu to otázku a je len na tebe ako budeš počúvať „hlás“ minulosti. Konaj tak, aby si bol šťastný a aby aj iný boli šťastní, no dávaj pozor na faloš „Chceš pomôcť a oni ti ublížia. Nie je náhoda, je to skutočnosť. „kompromis“ neznamená, že si „ublížiš“. Konaj tak, aby si myslel na iných a zároveň tak, aby iný mysleli na teba. Ak to tak nefunguje, buď egoista – choď za svojim, lebo oni čakajú pomoc, ale podať záchranu ruku ti už nepodajú. Budeš dole a oni sa ti budú smiať aký „somár“ si!“
V živote bohužiaľ, už to tak chodí, že ak pomôžeme iným, oni sa nám odmenia „odstrčením“. Konať dobro pre iných ešte neznamená, že budú konať aj oni pre teba dobro. Je len na tebe či chceš byť moderným, alebo nemoderným. Môžeš robiť, čo len chceš toto bohužiaľ, už nezmeníš– je to dané od prírody. Každý myslí iba na seba a všetko je v tvojich rukách, ale napriek tomu dobro ešte nevymrelo. Háčik je len v tom, že musíš hľadať. A toho dobra je naozaj malo, takže čim menej, tým ťažšie ho nájdeš.

Život ťa naučí či máš byť egoistom alebo pomocníkom. A to že dobro ešte nevymrelo je pre teba dobrá správa.

Reklamy

2 Comments

  1. ahoj, pekne si ma opisal), a som rada, ze ta to potesilo. nabuduci rok ti urobim cyklus basni).

    • Tento komentár nepatrí do iného článku? Ale to nie je dôležité 🙂


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: