Skip navigation


Názory o tom aké je Slovenské súdnictvo sú rôzne. Dôvera Slovenského súdnictva u občanoch je malá. Vymožiteľnosť práva Slovenské súdnictvo „nepozná“. Myslím, že stačí tato charakteristika o vymožiteľnosti práva: „Vymožiteľnosť práva v Slovenskej republike je jedným z hlavných problémov podnikateľského sektora a demokratického fungovania občianskej spoločnosti.“ Ale ten „problém“ sa nedotiká len podnikateľov. Dotiká sa aj obyčajných ľudí, ktorý sa stretávajú s týmto problémom.

V demokracii platí, že zákonná moc, výkonná moc a súdna moc sú navzájom oddelené. No na Slovensku je všetko možné. Slovensko ma skutočne zázračnú (alpskú– ako hovoria zahraniční turisti) prírodu ale čo je zaujímavejšie – máme aj zaujímavých politikov. Robia všetko to, čo im do rúk ani nepatri.
Súdna a vykoná moc musia byť v demokracii príslušne oddelené, aby dôvera súdnictva nezávisela od politikov. Čo sa robí okolo Slovenského súdnictva je naozaj ďalšia Slovenská rarita. Politici ako tvorcovia zákonov môžu robiť si čo len ich napadne. Stačí dobrá ponuka, alebo skôr – dobrá príležitosť a všetko dobré i zlé sa môže realizovať. Nepotrebujú počúvať ľudí, stačí, že dosiahnu svoj cieľ.
Politik typu Harabina je Slovenskou, skutočnou raritou. Najprv sa vyhráža poslancovi, potom klame (aj keď to bolo potvrdené jasným dôkazom), potom si pripravuje dobré podmienky na budúcnosť, neskôr ako jasný víťaz je symbolom Slovenského súdnictva. Slovenské Súdnictvo za tento stav nemôže. Veď za všetko zlé môže iba minulá vláda nie? Aj to je dôkaz toho, že politici nedokážu sa vmestiť do svojej kože.
Ich ciele niekedy sú jasné. Nepotrebujú morálku, nepotrebujú ideológiu, stačí, že majú to po čom tužili. Tak ako Harabin sníval o tom, že sa stane predsedom Súdnej rady, tak my môžeme snívať, že Slovenské súdnictvo nebude také „priateľské“. A vlastne my snívame a Harabinovi sa už splnil sen – je samovládcom súdnictva.
Pekne, za všetko si môžeme len my. My sme mu to dovolili a on tu „výnimočnú“ príležitosť využil. Tvrdím a tvrdiť budem, že politika do súdnictva nepatri. Politici nech zbierajú voličov, ale nech nerobia zo súdnictva „bombu“ pre „atentátnika“.
Stačí, že Slovenské súdnictvo je už teraz fraškou.
Politizácia „problému“ nikomu neprospieva, teda aspoň súdnictvu nie. Vytvorili sa dve skupiny politikov, ktorí „bojujú“ o to, či súdnictvo je pod vplyvom politikov alebo nie. Nech je to už akokoľvek – predsedom Súdnej rady je politik. Bývalý minister spravodlivosti je na čele Slovenského súdnictva. Tým, že bol politikom sa stáva človekom, ktorý pracuje podľa nejakej ideológie, alebo skôr – lepšie povedané – pracuje pre niekoho.
To, že niektorí politici majú dobré vzťahy s podsvetím je už dávno známe. Nemusíme ani usilovne hľadať a zistime, že tou „nevinou ovečkou“ je sám predseda Súdnej rady, harabin. Je to naozaj „hanba“ pre súdnictvo. Hovorím o morálnosti: „ako môže byť niekto predsedom Súdnej rady, keď pozná Pánov podsvetia?“
Kombinácia – predseda Súdnej rady + pán podsvetia = nezlučiteľnosť. Z morálneho hľadiska je to už skutočný výsmech Slovenskému súdnictvu. nedovoľme, aby sa niekto vysmieval z toho, čo sme si sľúbili pred 20 rokmi. Tak ako sme chceli slobodu, tak chcime, aby súdnictvo bolo slobodné od politikov. Politika do súdnictva nepatri.
A ty čo zastavajú súdnictvo robia „veľké“ dobro. Lebo za tým „veľkým“ dobrom stoja aj sudcovia a preto myslím, že tváriť sa, že sa nič nedeje je príliš nezodpovedné.

Sľúbili sme si slobodu. Netvárme sa, že sa nám to iba snivá. Robme tak, aby sen po slobode sa zmenil na skutočnosť.
Súdnictvo nepatri do rúk politikom. Čoho sa dotknú, to dobabrú.
Súdnictvo sa musí s „problémom“ popasovať samo. Ono ho nespôsobilo a preto „slovenské súdnictvo si to nezaslúži“…

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: