Skip navigation


Slobodná Európa prináša viacero výhod ako nevýhod. Môžeme slobodne cestovať, nakupovať a tak ďalej. To všetko, čo bolo v minulosti nech ostane minulosťou.

Pred nežnou revolúciou cestovanie do zahraničia malo úplnú inú tradíciu. Nechodilo sa nakupovať vo veľkom, ale iba v „malom“ množstve. Do zahraničia nebolo možné brávať veľký obnos peňazí. Ako spomína mamina: „všetko, čo bolo možné kúpiť a zároveň skryť sme kúpili. V škode 105 sa stále našlo miesto, kde sme mohli niečo „zašprtnuť“. Išlo len o kreativitu.“
Prišla revolúcia a s tým aj nevídané zmeny. Nakupovanie a cestovanie do zahraničia menilo svoju pravú „tvár“. Stále to nebolo to pravé ružové „mäso sme nemohli brávať vo veľkom množstve. Ale ty šikovnejší vzali aj o 10 kg viac. Bol to úspech, lebo takto ušetrili celkom pekné peniažky“ povedala mi mama.
Úsmev sa mi objaví na tváričke, keď niekto hovorí o pašovaných topánkach, cigaretách, alkohole, tričkách… Fakt, to si mladí nevieme ani predstaviť aké to muselo byť. Pamätám si nejaké cesty do zahraničia, ale to už bolo par rokov po revolúcii. Bol som malé dieťa, ktoré ešte ničomu nechápalo. Kúsok uplakané, bojazlivé, ale všetko sa hádam dalo zvládnuť :-d
Prišli sme na prechod do Poľskej republiky „ja rozprávam, vy všetci buďte ticho a keď sa ťa Maťo budú niečo pýtať hovor „neviem““.
Na všetky otázky som mal odpovedať „neviem o ničom“. Bola to jednoduchá odpoveď, ale neviem akoby skončila v realite . Ale to vlastne už ani nemusíme riešiť :-d
Žijeme v súčasnosti, ktorá je úplne iná. Ako keby to „dobro“ socializmu ani neexistovalo a ako keby to „pašeráctvo“ bolo rozprávkou pre starších. Myslím, že ty, čo to zažili majú o čom rozprávať. Každá cesta prinášala nejaký zážitok na ktorom sa môžeme dnes len pousmiať.
Nemusíme pašovať topánky, mäso, nábytok, no praktický nepašujeme nič. Slobodná Európa nám dovolila, aby sme mohli byť aj inými spotrebiteľmi.
Sme Slováci, chodíme nakupovať do Poľska a tým sa stávame „spotrebiteľmi Poľska“. Pravidelné útoky Slovákov možno zažiť v Novom Targu. Stačí isť sa pozrieť v štvrtok a v sobotu. Slováci zaľahnú na trhy ako mor. Z jednej strany počujete pekné stredoslovenské nárečie, naopak, z druhej pravé východoslovenské nárečie. Značky typu Banská bystrica, liptovský Mikuláš sú bežnými. No prosto záhada. Toľko Slovákov v „inom štáte“ sa stretne iba tu „pozri aké pekné tričko. Na Slovensku by som ho kúpila za 40 €. Tu ho majú za 25€.“. Aj také konštatovanie priateľovi môžete povedať, ak samozrejme, že navštívite „obchodnú kolóniu Slovákov“. A ako je to s vyjednávaním o cene? Jednoducho „choď za ním, že 30€ dáme, viac nie.“ OK, idem vyjednať.
„prosím za koľko to mate?“ Pýta sa dievčina.
„35“ hovorí trhovník.
„no, vezmem to za 30€, inač to neberiem“ nechá sa počuť kupujúca babenka.
Trhovník po krutí hlavou. Kúsok premýšľa a začne: „32€?“
„nie, mám už iba 30€“ smelo odpovie babenka.
„Dobre pani, dám vám to za 30“ povie predávajúci.
Kupujúcej sa objaví na tváričke úsmev „heh, ako som s ním vybabrala“ pomysli si. Ale to si musí iba myslieť. 150 korún sa spotrebuje aj na niečo iné nie? Vyjednávanie je bežná vec „za koľko to mate to hrozno?“ „1,90€“ „poď preč ona cenu dá dole“ povie jedna pani druhej. Samozrejme, že to pochopí predávajúca: „dám vám ho za 1,40“. Samozrejme, že pani na takúto ponuku naletí a kúpi si niekoľko kg dobrého hrozna. Mňam ako by som si dal hrozienko…. Nič ja už račej končím a idem sa napapkať dobrého hrozienka :-d
Ale ešte niečo :-d
To, že poliaci sú európskou raritou je dávno známe. To Je národ, ktorý sa vie prispôsobiť i nemožnému. Sme v dedine Lapsze Nizne „nižné lapše“ a auto so značkou Ke zastavuje. Vystupuje posádka „kupime 20 bravčového…“ To je iba „pikantnosť“.
„Po koľko mate tu varenú slaninu?“ pýta sa sestra predavačky.
„3,50€ (nie som si istý)“ odpovie predavačka a dodá „105 korún“.
To je naozaj už niečo iné :-d
Slováci nepotrebujú ani počítať, vypočítajú to poliaci :-d

O tom, že poliaci sú vynaliezaví je dávno každému jasné. Vyjednávanie je ich „koníčkom“, nevyjednáš, nezískaš :-d

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: