Skip navigation


Ubehlo 20 rokov a politici svoje „vlastnosti“ nemenia . Ostávajú tým, čo boli, len „odhodili“ červené trička. To by bola prvá časť politikov a druha časť sú ty, čo sa k moci dostali z nenazdajky. „Narodili“ sa v správnej chvíli.

Predstava, že ty, čo boli najväčší „revolucionári“ sú súčasnou politickou silou je najväčšou hlúposťou. Ty, čo bojovali v revolúcii sú úplne v iných odvetviach a v politike vôbec nič nerobia. Vybojovali si slobodne podnikanie, cestovanie atď. Z mnohých revolucionárov sa stali ľudia, čo podnikajú, veľa cestujú. No predstavy niektorých súčasných politikov sú „nepochopiteľné“. Nech si to vykladá každý ako len chce, ale hovoriť o tom, že ty, čo stali na tribúnach mali zlé úmysly je najväčšia hlúposť. Možno sa na tuto vec pozerať z dvoch stránok. Tou prvou stránkou ma byť zrejme túžba po ovládnutí ekonomického, sociálneho života v spoločnosti. No nech mi niekto vysvetli jedno – ako ovládli ekonomický a sociálny systém v spoločnosti ty, čo boli na čele revolúcie, keď v súčasnosti (ani po revolúcii) nezastavajú dôležité politické posty? V slovenskej politickej kultúre je všetko možné. I takéto „srandičkovanie“ sem-tam vás môže pobaviť. A však problém je v tom, že potom veci sú vykladané inak tým, čo vedia o tom menej.
Revolúcia nie je podvodom revolucionárov ale tých, čo tvoria súčasný politický, ekonomický a sociálny život v našej spoločnosti. Nevyhovárajme sa na minulosť, žijeme v súčasnosti a žijeme pre budúcnosť. Pokiaľ si politici nezačnú vážiť myšlienky, idoly nežnej revolúcie, tak do vtedy postavenie nežnej revolúcie bude také aké v súčasnosti je. A aké je vlastne to „postavenie“ nežnej revolúcie v politike?
„rozhádaná“ politická scéna neprináša ani možnosť spojiť sa v tento deň. Koalícia i opozícia si tvoria svoj vlastný program. Koalícia vložila na štátne oslavy, čo opozícia sľubuje niečo z iného súdka. To, že opozícia bola pozvaná na oficiálne štátne oslavy považujem iba ako výsmech: „veď vieme, že aj tak neprídete. My vám tu miesta neobsadíme, aby ste nám náhodou nevykrikovali, že aký sme sebci“. Sveta pravda. Ani sa nečudujem opozícii, že nechce osláviť tento významný medzník v našich dejinách s vami. Vy ste iná káva „najlepším riešením pre vás by bolo to, keby ani nežná revolúcia neexistovala. Tak by ste mali určite istejšie koryto moci.“ A už prichádzam na tu druhú odpoveď (myslím druhú stránku) – ľudia, čo rečnili mali naozaj zlé úmysly. Niektorých „zosadili z trónu“ a druhej skupinke vzali „ľahší meč po moci“. A to vám presne vadí. No čudné mi to je, ale výhovorky v tomto prípade nepoznajú hranice.
Slovenská spoločnosť i politická kultúra nedospela k tomu, aby nastala celospoločenská zhoda, či a akým spôsobom mame si uctiť novembrové udalosti z roku 1989. Niektorých politikov tato téma neoslovuje, ba dokonca ani nič im nehovorí a niektorí uctievajú si to ako sa minimálne patri. No tých „minimálnych“ politikov je naozaj malo. V politickej kultúre sa nájde viac „darebákov“, čo novembrovým udalostiam nechápu, teda oni im až príliš dobré chápu, len sa robia tým, čo nerozumejú ničomu a nikomu.
Súčasní politici ešte nie sú na úrovni, ktorú nežná revolúcia si žiadala. Tento proces nie je krátkodobý, keďže ľudia ostávajú a v súčasnosti vymieňajú sa ty, čo sú „silnejšími“. Najprv musia niektorí politici „odcválať“ a až potom zistime aké skutočné hodnoty mala nežná revolúcia. V súčasnosti pojmy nežnej revolúcie sú iba formálnosťou. Potrebujeme spoločnosť dostať z ilúzie. Aj proces tvorby novej spoločnosti, čo si bude vážiť hodnoty nežnej revolúcie, bude niekoľko rokov ešte trvať. Až po „odcválaní“ súčasných politikoch a vytvorení novej spoločnosti si uvedomíme, čo a aký význam ma nežná revolúcia.

Prešlo 20 rokov od nežnej revolúcie a politická scéna je iba v „rekonštrukcii“. Potrvá ešte nejaký čas kým sa vymenia politici, ktorí nám môžu do hodnôt nežnej revolúcie priniesť viac svetla. Súčasní politici toho „svetielka“ dávajú malo.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: