Skip navigation


Ako z desného románu. Zobúdzať sa o 03:30? Takéto dejové zvraty sa stávajú v detektívkach. No ten „mini príbeh“ na rozdiel od desného, vymysleného románu je a bude spomienkou na celý život. Niekedy by som ani neveril, že v jeden deň sa môže zlomiť toľko „rekordov“. Ale predsa, ako hovoria optimisti – aj zázraky sa dejú nie?

Je tu akademický týždeň a s ním súvisiace bifľovanie – tlačenie „hlúposti“ do hláv… Dnes všetko viem na jednotku, no zajtra všetko zabudnem a viem to na krásnu guľu. Niekto sa učí, niekto to fláka – veď ako hovoria optimistický naladení flákači – aj na somára sa niekedy usmeje šťastie nie? Usmeje až také veľké, že sa z toho nespamätá… Flákači odporúčajú jediné pravidlo – aj s flákaním sa dá zmaturovať. A čo hovorím na akademický týždeň? Ja neviem, mám pocit, že som sa málo učil – ani veľa ani málo. Pohľad s štipkou optimizmu i kriticizmu – veď aj na bláznov, čo sa učia málo sa usmieva šťastie nie?
Mimochodom, keď som tak počúval iných, zamyslel som sa nad tým, či by som bol schopný takto „úporne bojovať“ pre dobrú známku. Nespať pre učenie? – to čo si sa zrazil s volom alebo rovno s tehotnou kozou? … – nie, nie… Mne stačí zrážka so stenou… – a ja že s ko. Ženou (žeby aj krásnou?)… Ok, priznávam sa k jednému klamstvu – jednu celú noc som neprespal pre učenie (ale celú!). Noc ako noc. Jednu prespíš sám, naopak, druhú prespíš s niekým (pre tých logicko mysliacich – s knihou!). Ale naozaj pýtam sa, či som bol taký naozaj…. Nie, nie… Ani raz som nešiel spať neskôr ako o 22:00 – veď vtedy sa končí večerníček pre dospelých nie?
Veľmi dobrá inšpirácia pre naše média – možnože by aj takéto „rozprávky“ zvýšili sledovanosť (ale nie malých detí!). Ale teraz už naozaj vážne!
V bežných dňoch vstávam tak, aby som to akurát stíhal do školy, no v prvý maturitný deň, jedného skorého upršaného rána som vstával o čosi skôr. 03:30 taký je čas na hodinách a ja som už hore. Oficiálne som mal spať do 06:00… Niektorým udalostiam nezabránite, aby sa stávali v tu najnevhodnejšiu chvíľu. A presne to bolo tak aj v môj prvý maturitný deň, kedy som mal pred sebou ťažko zvládnuteľnú anglinu a pohodovú slovinu. Nakoniec, po maturitnej skúške, už mám z toho trochu iný pocit, hoci ešte mám pocit, či to nie je ešte náhodou len začiatok dlhého začiatku. Teraz to mám za sebou, nič mi iné neostáva, len spomínať na tie dobré časy. Prvý maturitný deň sa uchová v mojej pamätí aj v inom rúšku.
Je nedeľa šestnásteho mája 2010, deň, keď meteorológovia varujú pred výdatnými zrážkami a pred množstvom spadnutých kvapiek. Človek sa aj poteší, že prší, veď predsa, voda je neoddeliteľnou súčasťou života nie? Áno, dá sa len súhlasiť, ale vo veľkých úvodzovkách. Voda dokáže narobiť riadne šarapaty a je schopná i nemožného, čo si niekedy nedokážeme ani predstaviť. 03:30 v polospánku dostávam úlomky prvých informácii – máme v pivnici vodu. Niekto povie – predsa my máme vodu v pivnici po výdatných dažďoch každý rok. No my sme už dávno vodu v pivnici nemali. Zbytočne niečo v hysterických záchvatoch zveličovať, ale takúto vodu si ja za svojej existencie poriadne nepamätám, aby sme mali v pivnici vodu. A to už je čo teda povedať, keď ani náš domček. Pamätám si na veľkú vodu (desaťročnú), ktorá bola podobná tej spomínanej – súčasnej. Vtedy som mastil ešte ako hrozný fanatik formuliek, tzv. kartričové formulky. Vtedy som si ani neuvedomoval, čo sa deje okolo nás – prosto nezaujímalo ma to. Prvý rekord desaťročnej vode sa podarilo prekonať – a to ten, že sme mali „trochu“ vytopenú pivnicu. K druhému rekordu jej chýbalo naozaj málo. Len 50-100cm a dvadsaťročná voda by bola prekonaná, keď sa dedinský „potôčik“ vylial po silnej búrke v osemdesiatych rokoch minulého storočia.
Na ilustráciu pridávam nejaké videá na stiahnutie z RapidShare servera – odporúčam pre tých, ktorým dedinka pri slovensko-poľských hraniciach – Veľký Lipník je známa.

http://rapidshare.com/files/388483263/Zaplava_2010.part3.rar
http://rapidshare.com/files/388484644/Zaplava_2010.part1.rar
http://rapidshare.com/files/388491159/Zaplava_2010.part2.rar

Pri otvorení stránky klikneš na tlačidlo „free user“ – voľný používateľ a potom po odpočítaní limitu klikneš na „download“.
Stiahneš všetky súbory a potom ich spojíš cez nejaký program na otváranie archívov.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: