Skip navigation


Trápne, bez šťavnaté, s dávkou „nenávisti“ k svojmu, s niekoľkými argumentačnými pádmi, s množstvom o ničom rečičiek, s bezvýznamnými, no zároveň dostatočne premyslenými výkrikmi do neznáma a s dávkou školáckych, nabiflených vedomostí – to všetko v duely – Fico verzus Radičová.

Uletené. Začiatok ako z rozprávky. Úvod duelu Fico verzus Radičová bol o Maďarskom občianstve, ktoré vyvolalo rôzne reakcie na oboch brehoch Dunaja. No títo politici sa záhadne zhodli takmer vo všetkom. Pánovi Ficovi nesedel postoj k SMK, ktorý presadzovala Pani radičová vo svojej bezprostrednej reakcii po bezprostrednom schválení zákona o nadobudnutí dvojakého občianstva. Radičová Tvrdila, že pokiaľ predstavitelia a samotná strana Maďarskej koalície nezmení postoj k prijatému zákonu, nemieni v prípadnej možnosti vytvoriť koalíciu, brať do vlády ich predstaviteľov. Pán Fico sa ohradil, „A s kým potom chcete vládnuť, keď ste vylúčili dve súčasné parlamentné strany?“ otázka ako na bič. No s kým? Predsa, ako to aj vrabce čvirikajú, s naj-naj-najlepším Smerom-SD nie? A tu si myslím, že argumentačne Radičová skončila. Možno z dlhodobého hľadiska argumentácia, ktorú uvediem, bude nesprávna, ale myslím si, že na danú chvíľu by bola zaujímavá. No, za daných podmienok Radičová nemienila útočiť, keďže čakala na útok Fica, od ktorého aj časom prišiel. Jedna z argumentácii by bola založená na výrokoch pána Fica, ktorý na otázku, „s kým by ste do koalícii nešli po voľbách?“ odpovedal jasne, „nikoho nevylučujeme.“ A teda , ak Ten istý Fico chce vládnuť aj so SMK, nech sa verejne zdá svojho Slovenského občianstva na úkor toho „nenávideného“ Maďarského, ale na toľko nie je hrdým Slovákom, aby to spravil. Ak aj tento argument je „o ničom“, je tu ešte jeden, ktorý by vybral inú kartu na politický stôl. Bola by to takmer sedma v štvorlístku pre Radičovú vo Ficových rukách. Tlačový zákon a „sprisahanie“ Smeru s Maďarskou koalíciou. Ostáva otvorená otázka, že prečo Radičová nezvolila taktiku prvého proti útoku a čakala na proti útok Fica. Z iného hľadiska môžeme povedať, že prijatie zákona o dvojakom občianstve Maďarským snemom vyhovuje samotnému Ficovi a SNS, pretože na jednej strane Fico prebral tému SNS, na druhej strane môže odpútať pozornosť od škandálov, ktoré sa niesli pred vyneseným Maďarskej karty. Predsa diskusia na vážne témy – o problémoch Slovenska, o financovaní jeho strany, by boli sabotážou pre Fica. A teda, ak ten istý Fico, chce odpútať pozornosť, musí vybrať zaujímavo nezaujímavú kartu, ktorou hrá hlavne s SNS. V diskusii mi prišlo dosť divné, že prečo líderka opozície nespresnila ich spôsob riešenia daného zákonu (obsah samotného zákona, dôsledky boli spomenuté). Ak by sme mali zhodnotiť prvých 25 minút tohto divadielka, použili by sme len slová bežného človeka. Trápošina, trápošina a ešte raz trápošina.
Druhou témou duelu bola nezamestnanosť, ktorou Radičová chcela osloviť, ale naučenými číslami sa to prosto nedalo, lebo argumentovať číslami, ktoré Fico uznáva a zároveň presne ten istý Fico spochybňuje, je ako prísť medzi žiakov zo žiackych lavíc a prečítať nejaký stiahnutý referát z internetu. Tak sa teda argumentovať nervóznemu Ficovi nedá nedá a ešte raz nedá. Populizmus nepoznáva hranice arogancie, konštruktívneho dialógu a nepoznáva štipku slušností a úprimnosti. Človek sa musel tľapnúť po brušku po dobrom obede, lebo počúvať a vidieť nervózneho Fica, nie je každodennou záležitosťou. Sladké slová na upokojenie Fica boli parádnou čerešničkou na nedeľnej tortičke a to už je, čo povedať.
Po takmer 25 minútach došlo k prvým „útokom“ zo strany Fica, ktorý útočil, ako inak, na vládnutie Radičovej strany v rokoch 1998-2006, pričom Radičová pokúsila sa prejsť z defenzívy do ofenzívy, čo znamenalo, že diskusia ako-tak naberala na obrátkach, alebo teda, už dostávala sa do nejakého varu, v ktorom Fico pomaly ale iste nedokázal vecne argumentovať, lebo argumentácia, „invalidom ste všetko vzali,“ je výkrikom do minulosti. Nezaoberajme sa minulosťou, ako to robí Fico, ale budúcnosťou, ako bude naša krajina napredovať, či takéto „podplácanie“ starších/invalidných voličov nie je pre budúcu generáciu osudným, či tzv. veľké verejne investície na úkor budúcnosti nie sú pre naše ratolesti trestom a či vôbec, samotná sociálna, súčasná politika vlády je efektívna. A vôbec, nenaberáme „skrytú“ cestu Gréckeho štýlu? Ale predsa, pán Fico to má dostatočne premyslené – my sme/aj vy pomohli Grécku, teraz musíte byť solidárny k Slovákom nie? Tak sa mi to páči. Je to dokonalý kruh „solidárnej“ pomoci. Ale ako sa hovorí – pomáha sa tým, ktorí, bohužiaľ, nemôžu zato a nie tým, ktorí vedome zneužívajú „solidárnosť“.
Ale vraďme sa späť k téme. Ako sa správali títo lídri? Radičová, aspoň som to tak cítil, bola dosť zaskočená, veľmi sa mi páčilo, keď neskákala do rečičiek pána Fica, asi tým, že sa „veľa“ pripravovala ju stávalo do pozície malej myšky (alebo mačičky?), ktorá, bohužiaľ, bola prehĺtaná veľkým „populistickým levom“. Ako sa správal ten „populistický lev“? Prvých 25 minút pokojne, sebavedome, s dávkou hrdosti, no po určitom čase bol čo raz viac a viac nervóznejší, čo samozrejme, ako to už chodí, nevyužila volebná Líderka SDKU-DS.

Z krátkodobého hľadiska je tento duel porážkou Radičovej, no z dlhodobého hľadiska mohol tento duel osloviť nerozhodných voličov, ktorí chcú dať hlas vo voľbách, len nevedia komu je dobre dať tento jedinečný hlas. Na záver, len toľko. Pán fico sa musí naučiť chodiť do diskusii, lebo v závere duelu už skoro pohorel. Pani Radičová musí pochopiť, že Slovenská politická scéna nechce slušnú politiku a okrem toho, Slovenský volič takúto politiku nepozná.

Reklamy

2 Comments

  1. 🙂 pekné. ale si nenapísal o ktorom duely si písal. či o tom na STV alebo v rozhlase. lebo v rozhlase jednoznačne dominovala Radičová

  2. No, tak tento článok zhodou okolnosti pojednáva o duely v telke. Chcel som napísať niečo aj z rozhlasového, ale akosi čas mi to nedovoľuje. V rozhlase bola iná Radičová, sem-tam už aj skočila do rečičiek Fica, a opäť ten najkrajší bod „programu“ bol pripravený ňou, keď „usádzala“ Fica k zemi. Ostáva otvorenou otázkou to, že či jej vystúpenie (slabé?) v telke náhodou neublížilo a či vystúpenie v rozhlase malo nejaký zmysel. Uvidíme, aktuálny stav na politickom spektre sa ukáže v sobotu.

    A inač, ďakujem za komentárik
    :O 🙂


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: