Skip navigation


Ako už hovorí hore spomenutý nadpis. Dnes to bude „návod pre všetkých“ (alebo len pre niektorých?), ako majú „správne“ voliť 12. júna 2010, taktiež rád by som priniesol vlastnú skúsenosť s upravovaním a falšovaním nahrávok (nebojte sa, nie je to nič výnimočné).

Akú stranu mám ísť voliť?

Otázka, na ktorú sa niekedy ťažko odpovedá, samozrejme, ak ide o situáciu, keď sa musíme rozhodnúť medzi jedným alebo druhým subjektom. V podstate, ak ide o politické subjekty, ktoré majú podobný program, alebo majú rovnaké ciele, no každá z uvedených politických strán má na riešenie daného problému iný „liek“, Vtedy je takéto rozhodnutie ešte o čosi ťažšie. A teda, vytvoriť „objektívnu ruku voliča“ koho ísť a koho neisť voliť, je tak zložité, ako predpokladať, že vás milenka opustí v posteľných vášňach. To sa prosto objektívne nedá. Preto, aj môj návod koho voliť a koho nie, bude založený na nejakých indíciách, a teda na predpokladoch, že vás milenec opustí v tej najnevhodnejšej chvíli. Aká je ta najnevhodnejšia chvíľa nebudem rozoberať. Existuje viacero variantov, ktoré môžu priamo ohroziť váš voličský hlas v urne. Preto, pre prípad, poproste partnera, aby vás 12. júna neopúšťal, lebo chcete ísť voliť. Už len stačí dúfať, že sa nepohádate o tom, že kto je lepší a kto je horší. Určite v jednom sa zhodnete a to v tom, že či sú to slušní alebo neslušní politici, stále sú to len „idioti“. Ešte existuje iná možnosť, ako riešiť prípadnú politicko-predmanželskú (alebo po manželskú?) krízu. Nechoďte voliť vôbec a je to vyriešené. Mnoho politológov sa zhoduje v tom, že manželia nechodia obyčajne voliť vtedy, keď nemajú rovnaký názor na riadenie štátu/je im bližšia politika rozdielnych strán a podobne. Pre takých niet východiska, otvorenou možnosťou ostáva kompromis.

Koho mám ísť voliť, keď do politiky nevidím?

Na takúto možnosť treba byť pripravený často. Nech akokoľvek rozumiete politike, nikdy nespravíte správne rozhodnutie. Ak je vám politika a „hašterenie“ politikov ukradnuté a chcete ísť voliť, opýtajte sa vášho známeho, koho by ste mali ísť voliť a hlavne prečo. Nepýtajte sa na program žiadnej strany, určite si ho ani neprečítal a ani nevie, čo obsahuje. Robiť podrobné analýzy predvolebných programov danej politickej strany nie je možné. Porovnanie, napríklad dvoch politických predvolebných programov, si vyžaduje, aby ste prečítali minimálne 50-60 strán (pri politických subjektoch, ktoré majú „najkrajší“ politický predvolebný program). Okrem toho, treba povedať, že niektorí politici nepoznajú vlastný program (zásadové body programu).
Ale vraďme sa späť k problému. Ak vám povie váš známy, že komu mate dať hlas, choďte sa opýtať ešte druhého, aby vaše rozhodnutie subjektívne bolo „objektívne“. Ak obaja majú rozdielne názory na daný problém, skúste to riešiť ich tzv. jemnou hádkou (nie ostrov, len založenou na nejakých objektívnych témach). Ak ste naozaj rozhodnutý hodiť váš hlas do urny, teraz ostáva vo vašej hlave to dôležité – koho ísť voliť? V podstate oblúkom sme sa dostali k začiatku. Nevadí. Aj také veci sa stavajú. Rozhodnutie ostáva iba na vašom pohľade. Ako sa zlepšil či zhoršil váš život počas vládnutia tej onej strany? Budete spokojní, že ste hodili do urny váš hlas, budete jasať, že „správnu“ stranu ste poslali do pekla. Zato vám patrí príslušná odmena. 4 roky bez vás o vás, politické hašterenie a politická prostitúcia. Aj tak politika je druhým najstarším remeslom. Ešte šťastie, že nepredbehla prostitúciu.

Koho ísť voliť, ak mám aký-taký prehľad o politike?

Mať prehľad v politike je tak náročné, ako vedieť, že koľkokrát vás podviedol váš partner/partnerka. To sa prosto ustrážiť nedá. V tomto prípade na vaše rozhodnutie pôsobí niekoľko faktorov: média a mienkotvorné Denníky, internet, internetové diskusie politikov, ktoré ovplyvňujú váš argumentačný pohľad na súčasnú politickú scénu. Ak objektívne môžete zhodnotiť, že vaše sledované média, tlač, ktorú si kupujete a internetové stránky, ktoré čítate, sú objektívne „naklonené“ či na vládne alebo opozičné jazýčky, sú zárukou argumentačného boja, teda, boja medzi dvoma pravdami, ktoré môžu byť, no nemusia byť objektívne. Objektívne zhodnotiť politickú scénu sa pri tisíckach názoroch nedá. Dokonca ani pri „politologických prostitútkach a kovbojoch“ je to stále to isté – tí sú dobrí a tí sú zlí. Nič nové, ako sa hovorí, musíš si pomôcť sám. V situáciách (v ktorej sa nachádzam aj ja), keď vieme z akého politického spektra (z ľavice či z pravice), keď váš hlas najradšej by ste dali dvom politickým subjektom, je pomerne jednoduché. Preto, v tomto prípade odporúčam „… vyletel čert z električky, baba sa ho zľakla, na kolena kľakla…“ a ďalej neviem, čo sa dialo. Predpokladám, že na neho kliala, ale ako, to už nemôžem ďalej naozaj rozoberať. Teraz už naozaj vážne. Vybrať si stranu vylučovacou metódou nie je zlé, no zároveň má to riziko, aby ste sa nemuseli neskôr hanbiť za svoje „kopnutie“. A teda, „dvakrát strihaj a raz rež.“

„Viem koho ísť voliť!“

Voličská základňa politických strán sa skladá z niekoľkou druhou voličov. Najprv sú to tí, ktorí volia len preto, lebo ich člen je významným predstaviteľom danej politickej strany. Potom existujú aj takí, ktorí uprednostňujú iba jeden politický subjekt aj keby sekery z neba padali. A potom sú tzv. neistí voliči, nevedno či pôjdu alebo nepôjdu voliť. Okrem týchto druhou „jednotlivcov“ je ešte niekoľko.
K tomu len toľko. Je to každého vec, kedy a prečo ide voliť.

Je možné voliť politickú stranu podľa objektívnych výsledkov, čo dokázali?

Politické strany sa podľa vplyvu delia na parlamentné a neparlamentné. Pričom parlamentné majú možnosť hlasovať za a proti navrhovaným zákonom, môžu pomerne ľahko prezentovať svoje osobnosti, program, názory a podobne. Teda parlamentné strany od neparlamentných majú určitým spôsobom výhodu. Neparlamentné strany musia pracovať s ľuďmi, organizovať mítingy a podobne, alebo je tu ešte lepšia možnosť. Stať sa predmetom politickej prostitúcie a dovoliť svojím pasákom, aby danú politickú stranu tlačili a tlačili do médií. Za každú cenu hlava nehlavá. Bohužiaľ, aj dnes sa stretávame s takouto prostitúciou. S tohto hľadiska, aj parlamentné aj neparlamentné strany môžeme podrobiť kritike. Stačí nato iba metóda vylučovania a populizmu. Všímame si iba zásluhy a „objektívny“ pohľad je na sväte. Preto odporúčam jedno dôležité pravidlo: „12. júna 2010 ideme voliť, s jediným cieľom. Potrestať všetkých politikov za ich klamstva, zato, že si nás nevšímali 4 roky, zato, že nám klamali, že naše spoločné peniaze (dane) okrádali, že naše životy otravovali a že nám deň čo deň životy strpčovali. Zaslúžia si to všetci.“
Ešte som predsa na niečo zabudol nie? Česť výnimkám, ako aj česť práci, politickej prostitúcii, česť idiotom.

Voľby do parlamentu dávam mimo, politiku „odkopávam “Na smetisko smetísk. Prichádza Ficová nahrávka. 10. júna v médiách sa objavila audio nahrávka, na ktorej „nepravý Fico“ hovorí o jeho úspechoch – ako sa mu podarilo získať peniaze na predvolebnú kampaň a tak… Obsah nebudem rozoberať (aj tak to nemá v tejto chvíli zmysel, každý si o nej urobí vlastný názor). Pán Fico sa ohradil, že nahrávka bola sfalšovaná a preto pokúsim sa vysvetliť, že či sa takáto nahrávka dá sfalšovať. Len z technického hľadiska. Berme do úvahy, že podobný hlas Ficovmu na našej rodnej planéte niet to.
Farba hlasu určite zodpovedá dnešnému Ficovi. Áno, je pravdou, že hlas sa trochu skreslil. Predpokladám, ak je teda táto nahrávka skutočná, že bola zrejme nahrávaná pravdepodobne na mobilnom telefóne. Ak by bola nahrávaná diktafónom, nahrávacie zariadenie by muselo byť položené na viditeľnom mieste (samozrejme aj nejakým spôsobom skryté), ale nahrávka na svoju kvalitu je naozaj zrozumiteľná. Niet pochyb, že nahrávacie zariadenie muselo byť v jeho blízkosti.
Vyjadrovacie schopností sú na tom o čosi horšie. Fico sa snaží rozprávať len mu to nejako nejde. Prosto s vyjadrovacími schopnosťami je to iný Fico (myslím plynulosť reči). Čo sa týka používania a zdôrazňovania, je to na vážkach. Hmkanie a tzv. zdôrazňovanie niektorých slov vo vetách, je nespochybniteľné. Po menšom rozbore nahrávky (amatérskom, nebol to spektrálny rozbor, nato možností a čas nemám), je jasné, že do nahrávky nebolo nejakým spôsobom zasahované. Možno tak len strihanie prednej časti a koncovej časti nahrávky je prípustné. Ak tomu falšovaniu hlasu. Jedného času som sa pokúšal vytvárať amatérske falošné hlasy. Je to možné, ale zároveň nemožné za 3 minúty. Z 3 minútovej nahrávky, v ktorej som používal rôzne slová, som si vybral charakteristické spojenia spoluhlások a samohlások, aby som rýchlejšie mohol skladať simulované slová – napríklad, ma, ia, pa, te, ta, la, re, ko a podobne. Problém nebolo skladať slová, ale problém bol v tom, že hlas strácal farbu pravostí. Z môjho hlasu po 5 hodinovej práci vznikol obyčajný elektronický hlas. A tu argumentácia, že sa to dá zvládnuť za 3 minúty je koninou na entú. Ale takou, že sa to nedá počúvať. Za 3 minúty sa ani pes nevykaká a to sa snaží, čo najrýchlejšie vynájsť najvhodnejšie miesto a podobne. Nie som odborníkom na falšovanie nahrávok (fakt iba takéto amatérske „zbuchaniny“). Mimochodom, ta veta, ktorú som zložil znela asi takto „na kolese je veľký vozík, ktorý sa kruti“ – nemal som dlhú charakteristickú preťahovačku– tí… Takže falšovanie a podvádzanie hlasu za 3 minúty sa nepodarilo, ani po 5 hodinách som bol neúspešný. A ešte niečo.. Aby som dosiahol, čo najlepšiu kvalitu, musel som zabezpečiť v svojom okolí ticho a taktiež neozve nové prostredie, ktoré muselo disponovať aku-takú kvalitu štúdia. Týmto názorom nechcel som potvrdiť, že nahrávka je pravá, len poukázať, že mne sa to nepodarilo.

A čo na záver dodať? Prosím vás, choďte voliť 12. júna 2010 a rozhodnite, tak aby sme mohli byť hrdí na Slovensko!

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: