Skip navigation


25. Júna 2010 v novinkách serveru
sa objavila informácia, že sa mení celkový systém získavania tzv. Premium bodov, slobodných bodov a taktiež aj celkový spôsob získavania množstva dát zo servera, ktorý čelí viacerým súdnym procesom pre podporu zdieľania pirátskeho obsahu.

Na vysvetlenie situácie popíšem aká vládla situácia pred touto zmenou, ktorá platí do 01.07.2010. Na spomínanom servery fungovali 2 typy účtov – Premium účet pre sťahovanie a tzv. zberateľský účet pre uploaderov. Pričom Premium účet sa dalo získať dvoma cestami – za peniažky alebo ziskom Premium a slobodných bodov. Takýto systém okrem získania prístupu k množstvu dát motivoval aj k niečomu inému. Pochopiteľne motívom správcov tohto servera bolo také riešenie, ktoré je v súlade so všetkými právnymi normami danej krajiny. Otvorenou otázkou ostáva to, či tento systém neumožňoval aj zdieľanie pirátskeho obsahu. O tomto by sme mohli hovoriť a hovoriť. Netvrdím, že server bol určený pre pirátov, no na druhej strane, je až zarážajúce, že koľko „legálneho“ obsahu sa na servery nachádzalo. Pre šikovnejších pirátov, ktorý dostavajú obsah do pirátskeho sveta to bola možnosť ako sa „obohatiť“ na množstvu dát stiahnutých zo servera a zároveň predať ten nejaký Premium účet na čiernom trhu. Bolo jasné, že „prefíkaný“ človiečik si radšej kúpil od piráta Premium účet za 2€ ako za 5€ a tým sa takýto systém prideľovania Premium a slobodných bodov stával bezplatným biznisom. Pochopiteľne, k tomuto biznisu bolo potrebné odosielať (ukladať – uploadovať) čo najviac dát na tomto servery, inak povedané nepresne – stačilo pochopiť primitívny vzorec – čim viac ľudia stiahnu súbor, tým si pirát môže dovoliť viac predávať účty. Takýto, ja to nazývam pirátsky tromf sa nepáčil spoločnostiam, ktoré mali na niektoré dáta udelené autorské práva a preto aj túto spoločnosť viackrát zažalovali za podporu porušovania autorských práv a za podporu šírenia nelegálneho obsahu. Takýto „priaznivý“ systém pre pirátov musel byť raz zmenený. Nebolo únosné, aby nejaký užívateľ z Afriky zdieľal na zberateľskom učte 10TB a na čínskom Anglickom fóre zverejňoval aktuálne novinky z hudobného sveta. Aj keď, ako je uverejnené na stránkach Rapidshare pod sekciou novinky, že tento krok ma zefektívniť služby, je len rúškom zavadzania. Systém nemotivuje užívateľov k žiadnej aktivite, k žiadnemu masívnemu cieľu, aby zdieľali legálne súbory. Predsa nebude niekto Uploadovať 20Gb len tak pre nič za nič nie? Ak aj áno, tak určite nie z cieľom dosiahnuť vrchol pirátskeho sveta. A tu mi môže aj niekto oponovať – služba nebola určená pre zdieľanie nelegálneho obsahu! Áno, ale priatelia, ktorý sú v zahraničí mi nepošlú za rok 1825000Mb fotiek a neberiem ten čas koľko by im to trvalo, aby to mohli zavesiť na server. A to je ten prvý prvučký paradox starého systému. Radšej priateľovi vyberiem najkrajšie fotografie a napálim mu to na prenosné médium a pošlem poštou. Čiže, takýto systém z hľadiska efektívnosti nie je efektívnym.
Nový systém zavádza tri zásadné novinky alebo lepšie povedané zmeny. Prvou je to, že Premium a slobodné body za stiahnuté dáta sa definitívne rušia. Druhou, ruka v ruke je zrušenie slobodných (tzv. zberateľských) účtov. Treťou a tou rozhodujúcou zmenou pre pirátov je to, že sa definitívne ruší odmeňovanie zákazníkov za uploadnuté a následne stiahnuté súbory. Nový systém zavádza novinku, ktorá je z hľadiska legálnych pirátov naozaj efektívna. Každý zákazník má možnosť si vybrať z pomedzi 5 balíkov, pričom ten najmenší ponuka 1000mb stiahnutých dát a 10gb odoslaných dát denne za 4 tzv. rapids (rapidy – nový názov pre rapid body). Každý užívateľ si môže takýmto spôsobom určiť, že koľko chce stiahnuť dát za podmienky, že najmenší balík musí mať stále. Ak by sme to porovnávali v číslach a v cenách, zistili by sme len toľko, že starší systém bol výhodnejší o 1000%! Aj čo sa týka pirátov aj možnosti presunúť si nestiahnuté dáta na ďalší deň.
Teda nový systém prináša mnoho nevýhod, ale má aj svoju svetlú stránku. Tou svetlou stránkou je určite systém založený na pravidle – koľko potrebujem toľko si aktivujem. Systém prináša nové bodovanie tzv. Rapidy, ktoré si zakúpime v určitom množstve a potom používame podľa potreby, ako to nám vyhovuje v danom čase. To znamená, že užívateľ si môže vyberať medzi jednotlivými baličkami podľa toho koľko chce stiahnuť alebo odoslať dát. Jedinou podmienkou je najmenší balík povinne. Zrejme spoločnosť zavedie systém podľa, ktorého užívateľ bude mať najmenší balíček. Uvidíme, ďalšie podrobnosti nie sú zatiaľ známe. Za takýchto okolností systém na druhej strane nemotivuje užívateľov k aktivite, lebo tzv. uploaderskú aktivitu nepodporuje. Okrem toho, nový systém neumožňuje „chudobným“ (alebo lakomým) užívateľom, aby na základe svojej aktivity mohli si zriaďovať Premium účty a tak sťahovať dáta, samozrejme, ak neberieme do úvahy free sťahovanie.
Na stránkach ku dňu 29. Júna 2010 sa spoločnosť súhlasne postavila za odmeňovanie svojich zákazníkov, len ešte nie sú uvedené podrobnosti. Odmena v podobe rapidov bude čakať tých zákazníkov, ktorí odporučia niekomu služby Rapidshare.

Záverom len toľko. Uvidíme, ako sa situácia s rapidshare rozuzli a uvidíme, že ako si spoločnosť udrží svoju prestíž medzi konkurenciou. A čo hovoríš ty na tento prípad???

Reklamy

One Comment

  1. ak sa nebudú vešať piratske veci na rapidshare tak potom inde. aj tak je uz teraz rapid oproti ostatným slabý (ani neviem kedy som naposledy z neho stahoval


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: