Preskočiť navigáciu


Dej sa začína v rozprávkovej triede na hodine matematiky s veľmi zlatou pani učiteľkou, ktorá učí svojich čerstvých druháčikov počítať jednoduché príklady. Ponorme sa do tejto hodiny a učme sa spolu, lebo opakovanie je matkou múdrosti. To už vraj aj vrabce čvirikajú po našich najskvelejších politikoch.

„Deťúrence, dnes sa budeme učiť zopár nových príkladov, ktoré určite vypočítate ľavou zadnou. Dokonca aj bez prstov… Takže, máme 40 vajíčok a mamka kúpi v obchode rovnaký počet. Koľko vajíčok budete mať doma, keď sa vráti Mamina z obchodu stým, že ani jedno vajíčko nerozbije alebo nestratí?“ a v tom ďurko vyskočí zo zadnej lavice: „veď to je ľahké! 40 +40 =80.“ „je to správne. Dám vám ešte jeden príklad, ktorý sa vám bude zdať náročný, ale on taký nie je. Tiež by ste ho mali zvládnuť bez problémov. Mamina donesie 90 cukríkov a otec donesie 30 cukríkov. Otázky sú takéto:
Koľko Cukríkov bude spolu?
Máš ešte aj sestru a chceš všetky cukríky rozdeliť rovnako medzi seba, sestru, ocka a maminu. Koľko cukríkov musíš dať každému, aby si bol spravodlivý?“ „Tridsať!“ vykríkne Janka. „A prečo?“ „Lebo sme štyria a to je 30 +30 +30 +30, čo je 120.“ „A teda, koľko cukríkov bude do spolu?“ „No predsa 120, lebo mamina dá 90 a otecko 30 a budeme mať 120.“ A v tom vykríkne Riško: „čo ste z mrkvy spadli?!“ „Riško! Ako to rozprávaš?“ „Veď 90 +30 =168! A keď nie viac!“ „Tak to dokáž, Riško!“ úsmevným hlasom hovorí pani učiteľka. „Včera v telke hovorili, že to tak je! A že je to Najväčší objav za posledných 1000 rokov! A hovorili aj to, že to objavil Slovák!“ Učiteľka pokrúti hlavou a súhlasne prikyvuje rukou: „ach, Riško, keby sme len takých šikovných ľudí mali, že nám prinášajú nové a nové skvelé objavy, na ktoré sme čakali 1000 rokov. Hneď by sa nám lepšie žilo.“ O pár rôčkov z malého Riška vyrástol známy politik, ktorý svoje múdrosti rozdával na ďalej, ale či mu to ľudia uverili, je praktický a samozrejme, aj teoretický jasné. Choďte sa opýtať aj najväčšieho idiota, že koľko je 30€ +90€ a on vám povie – ja dostávam 90€, manželka 30€ a zo 120€ musíme vyžiť. Vraj až celý mesiac.
Ešte šťastie nás zachránilo, že máme takých šikovných politikov, ktorý vedia vynikajúco počítať a žeby aj zavadzať?
Referendu, ktoré sa bude konať 18. septembra 2010 predchádzalo niekoľko krásnych pikošiek, s ktorými sa dalo celkom krásne pobaviť. Najprv to bola otázka: „Prezident SR má možnosť rozhodnúť či dá alebo nedá preskúmať, či referendum je v súlade s ústavou a ústavnými zákonmi.“ Preto aj prezident mál odpovedať na túto otázku. Odpoveď jednoznačnú sme sa nedozvedeli. Po čase sa niekomu snívalo, že referendum by sa mohlo konať v deň volieb do parlamentu. No nejako tento plán zlyhal. Napokon, referendum prezidentovi bolo doručené tesne pred voľbami, teda 10. júna 2010. A v zapätí prišlo vyhlásenie: „Referendum by sa mohlo konať v deň Komunálnych volieb, ktoré sa budú konať 27. novembra 2010.“ Na oko by sa to zdalo aj reálne, no zároveň nemožné. Správny Stratég vie, že musí myslieť na všetky „neprajné“ situácie, ktoré môžu vzniknúť na bojisku. A preto, snaží sa vytvoriť taký plán, aby toho „hnusného“ protivníka mohol zložiť, lebo vopred vedieť, že víťazom je súper aj napriek úpornej snahe, zostaviť najlepší plán, je tak drahé a škaredé, že nemožno nad tým ani polemizovať, že nebolo možné toho „hnusného“ protivníka poraziť.
Správny stratég vie, kedy musí zahájiť útok a kedy musí šuchať papučami a vie za akých podmienok je podmienené jeho víťazstvo. O našich skvelých a srdečnomysliacich politikoch sa hovorí, že sú určite lepší stratégovia ako bol samotný Napoleon. Česť práci, našim stratégom a skvelému veliteľovi neúspešného referenda.
Aj keď je referendum so svojimi otázkami tým najkrajším, čo tu máme za posledné rôčky, nesmieme zabúdať, že to prebudenie bude také nádherné. Ono sa len tak zdá.
Referendum, ktoré prezident Slovenskej republiky vyhlásil na 18. septembra 2010 podľa rozhodnutia 311/2010 Z.z. zo 6. júla 2010 o vyhlásení referenda bude obsahovať celkovo 6 otázok, pričom 4 otázky tohto referenda budú „zapečatené“ v programovom vyhlásení novej vlády.
Dá sa predpokladať, že referendum skonči rovnako ako tie predchádzajúce, ktoré boli v prevažnej väčšine zbytočné. Našťastie až na jedno.
Referendum je jeden z prvkov, ktorý je pozostatkom priamej demokracie. Tento inštitút by mal byť viac propagovaný a viac využívaný, aby každý z nás mohol povedať svoj vlastný názor. Bohužiaľ, je nepekné, ak niektorí politici zneužívali a zneužívajú tento inštitút na politický boj. Veď predpokladať 10. júna 2010, že takmer o mesiac tu bude vláda s tým najlepším stratégom akého sme tu nemali za posledné storočia, by bola taká hlúposť ako predpokladať, že v tejto chvíli narazí do zemegule meteorit s dĺžkou 200 km2. Ale aj to možno budeme chváliť, veď každý deň príde sa na nové objavy nie? A zároveň tlieskať, že Riško I. Napoleon zvládol svoju misiu na známku výbornú. Pesimisti tomu hovoria – život je aj taký.
Aby som neostal niekomu niečo dlžný. Na záver prinášam literatúru, ktorá by k nahliadnutiu bola skvelá pre zdokonalenie stratégov.

Ako prvú určite odporúčam Matematiku pre druhý ročník základných škôl – 1. časť (Pavol Černek) na zlepšenie svojho matematického imidžu.
Druhú literatúru uvediem pre tých, ktorí majú prelúskanú celú prvú odporúčanú literatúru. Ústava Slovenskej republiky 460/1992 články o referende, to jest články 95-100 a ak tak niečo náhodou sa zmarí, odporúča sa aspoň pozrieť na článok 102. Nech je sranda.
Tretiu literatúru neuvádzam, lebo predpokladám, že správny stratég ju má zlupkanú od poslednej strany až po prvú. A rovno aj z obsahom.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: